Jdi na obsah Jdi na menu
 The Rasmus

Na našich stránkách jste si v minulých dnech mohli přečíst report z koncertu kapely The Rasmus ve Slovenském Senci. Tato čtyřčlenná parta již o tomto víkendu zazáří na letošním ročníku festivalu Love Planet v Praze. Před jejich zmiňovaným vystoupením na Slovensku si dva členové kapely, kytarista Pauli a baskytarista Eero, našli čas a pokecali se mnou nejen o svých show, ale i vztahu k józe, mentalitě Finů a jejich odloučení od rodin.

Jste na Slovensku poprvé. Co o této zemi víte?

Pauli: No, přes Slovensko už jsem jednou projížděl. Bylo to asi před 11ti lety, jel jsem do Brna hrát hokej. Vím, že Slovensko bylo s Českou republikou spojeno. Českou republiku znám mnohem lépe, tam jsem byl i několikrát na výletě, navíc jsme tam i koncertovali, takže základní věci víme.

Co dnes zahrajete? Jak vlastně vypadají vaše koncerty?

Pauli: Při hraní máme vážně dobrý pocit a moc si to vychutnáváme. Hrajeme hlavně písně z aktuální desky "Hide From The Sun" a hity z alba "Dead Letters". Většinou naše koncerty trvají tak 90 - 100 minut a chceme přenést tu dobrou náladu, co při nich cítíme, i na lidi v publiku.

Dnes hrajete na festivalu, ale například v listopadu minulého roku jste odehráli velmi povedený koncert v klubu Roxy v Praze. Co máte radši? Kluby nebo festivaly?

Eero: Koncert v Roxy byl vážně skvělej, měli jsme z toho dobrej pocit a taky publikum bylo výborný. Ale tyhle festivaly jsou taky fajn. Myslím si, že dnešní show bude taky velmi dobrá. Těší nás hrát na festivalech, protože se naše hudba dostane i k těm lidem, kteří nepřijdou přímo na nás. Třeba sem jdou kvůli někomu, který dnes vystupuje před námi a řeknou si 'počkáme a poslechneme si ještě The Rasmus'. V tomhle jsou festivaly skvělý. Lidi třeba znají jen název kapely a nedokážou si jí spojit s písněmi. Navíc, když odehrajeme dobrej gig, třeba pak půjdou a koupí si i naší desku. Tohle je velmi dobrá cesta, jak získat nové fanoušky.

Pauli: V zásadě ani nejde říct, co je lepší. Ten pocit je úplně rozdílnej. Hraní venku, ještě k tomu v létě, je vážně úžasný a intimní.

Eero: Ale hraní v klubu má taky hodně do sebe. Jsme svým fanouškům určitým způsobem blíž, navíc při koncertech v klubech vkládáme do naší show i speciální akustický set, což některé festivaly z časových důvodů nedovolují.

The Rasmus jsou dle mého společně s HIM a kapelou Apocalyptica asi tři nejdůležitější finští umělci, kteří též ve světě proslavují Finsko jako zemi. Jaký je to pocit? Cítíte se jako hvězdy?

Eero: Já bych řekl, že důležití jsou teď i Nightwish.

Pauli: Je to velmi složité tomu uvěřit. Finové jsou velmi plaší. Pro Finy je strašně těžké přijmout kompliment.

A proč? Nevěříte tomu, když vám to lidé říkají?

Pauli: Nevím, máme to v krvi! Nevíme, jak naložit s tím, když cizinec řekne 'Ty jsi nádherná!' nebo 'Ty jsi vážně dobrej!'

Eero: Je to v povaze Finů. Kupříkladu, když jdeš k někomu do finské rodiny na návštěvu, tak ještě před vstupem ti vyprávějí o tom, jak žijou skromně, že tam nemají uklizeno, špínu, atd. Člověk by si myslel, že je tam snad nějak nebezpečno a raději by tam ani neměl jít, ale když tam vejdete, tak je vše, jak má být - uklizeno, čisto, prostě všechno je fajn. No a když jim pak řekneš, že to tam mají hezké, tak se tak nedůvěřivě tváří a prostě neví, jak s tou pochvalou naložit. Ale takoví prostě jsme...

The RasmusFinsko je krásná zem a podle mě je i finština velmi zajímavý a moc hezky znějící jazyk. Zkoušeli jste někdy nahrát i nějakou ze svých písní ve finštině?

Pauli: Ne, máme sice v repertoáru dvě písně ve finštině a jednu většinou i během koncertu zahrajeme, ale není to píseň, kterou bychom složili. Je to bráno spíše jako vtípek, je to taková sladká zamilovaná píseň.

Pracujete již na nových písních. Vaše poslední deska vyšla na podzim minulého roku, kdy se dočká dalšího sourozence?

Eero: Nejprve chceme dojet tohle turné, jsme na cestě už hrozně dlouho. Teď se soustředíme na koncerty a pokoušíme se i vychutnat si léto. Až to budeme mít za sebou, bude dozajista čas dělat na něčem novém.

Hodně umělců naopak tvrdí, že je fajn skládat nové písně na turné, že je napadají dobré věci. Jak to máte vy? Potřebujete na novou tvorbu klid?

Pauli: To je hodně rozdílný. Ale myslím si, že si všichni zasloužíme po turné odpočinout a pak půjdeme naplno do skládání.

Dneska jste z Rumunska na Slovensko přijeli autobusem? Proč? Jezdíte radši autobusem, nebo máte z lítání třeba strach?

Eero: Ani ne, ale my jsme měli koncert v Budapešti, kam byl přímý letecký spoj z Helsinek, ale bylo jednoduší tam pak nastoupit do autobusu a pokračovat do Rumunska a odtud zase sem. Zítra ale odlítáme z Vídně rovnou do Helsinek.

Pauli: A pár dní si odpočinem. A pak zase zpět do Maďarska a k vám do České Republiky.

To je fakt dost náročný, kdy vlastně tohle turné skončí?

Pauli: To ani sami nevíme. Zrovna teď jsme se dozvěděli o nových termínech. Sice to ještě bude upřesněno, ale vypadá to, že budeme na turné až do listopadu.

A až to celé skončí, asi si dopřejete dovolenou, ne? Jak vlastně relaxujete?

Pauli: Každý z nás má v plánu něco jiného. Já při relaxování prostě odpočívám a nic nedělám, Eero pro změnu medituje.

Eero: Jo, to je pravda, já se věnuju meditaci. Dělám jógu už několik let. I teď během turné každé ráno 15 minut medituju. Hodně mi to dává.

Jak vlastně to, že jste na cestách vnímají vaše rodiny nebo partnerky?

Pauli: Moje rodiče mě podporují, přítelkyně též. Horší to má tady Eero, ten už má svou rodinu.

Eero: Já jsem ženatej a mám rodinu, ale zatím to zvládáme dobře. Víš, když někoho miluješ, je jedno, kde jsi. Tenhle pocit a touha po tom, koho miluješ, je minimálně v mém případě tak silná, že mi dává energii po celou dobu, když jsem od rodiny odloučenej.

Podle toho, co říkáte, vás tohle léto čeká vážně ještě hodně práce. Doufám, že vám všechno vyjde tak, jak si přejete a já osobně vám přeju ve všem hodně štěstí.

Eero: Jo, díky moc, doufám, že se uvidíme v Praze.


Zdroj: www.musiczone.cz