Jdi na obsah Jdi na menu
 

1) Finskou kapelu The Rasmus založili čtyři dobří kamarádi (znali se už od dětství) - zpěvák Lauri Ylönen, kytarista Pauli Rantasalmi, baskytarista Eero Heinonen a bubeník Janne Heiskanen. V roce 2000 se Janne rozhodl skupinu opustit a vydat se svojí vlastní cestou. Na jeho místo nastoupil Aki Hakala, který do té doby doprovázel ostatní na koncertních šňůrách a prodával na nich reklamní předměty a singly.

2) Než kluci přistoupily k názvu The Rasmus, vystupovali pod nejrůznějšími jmény a vydaly dokonce tři desky - Peep, Playboys a Hell Of A Tester. V té době se v jejich muzice mísily nejrůznější hudební směry - funky, rock, pop a rap a měsíc od měsíce se rozšiřoval počet jejich fanoušků. Touha prorazit i za hranicemi rodného Finska přiměla The Rasmus nejen k vydání další desky z názvem Into, ale i ke koncertní šňůře po Německu a Skandinávii.

3) Skutečné slávy se pánové dočkali až po vydání alba Dead Letters. Hned první sing z této desky In The Shadows se stal v několika evropských zemí megahitem ( v Německu, Švýcarsku, Velké Británii, Švédsku, Itálii, ale i daleko za oceánem - v Mexiku). Vůbec poprvé byla jejich deska vydána také v USA. Celosvětově se jí prodalo více než 1,5 milionu kusů a skupině přinesla řadu ocenění, včetně mnoha platinových desek a dalšího obrovského hitu First Dau Of My Life.

4) Po celosvětovém turné v roce 2004 se The Rasmus dali pilně do práce a na podzim roku 2005 vydali své zatím poslední album Hide From The Sun. Skladby jako No Fear nebo Sail Away opět zabodovaly na plné čáře a The Rasmus se mihly znovu těšit z obrovského úspěchu, který prožívaly mimo jiné i na koncertní šňůře po Evropě, Asii a USA.

5) Právě v USA vydali svoji desku Hide From The Sun s ročním zpožděním. Oproti evropské edici je ta americké, která je na trhu něco málo přes měsíc, obohacena o šest bonusů, kterými jsou skladby Open My Eyes nebo Dancer In The Dark, ale také video k hitu Immortal.

6) Celkem dvakrát zavítali The Rasmus také do České republiky. Poprvé se fanouškům představili 16.listopadu 2005 v pražském klubu Roxy. Letos v létě byli hlavními hvězdami hudebního festivalu Love Planet, který se konal v polovině srpna. Už při své první návštěvě Prahy finští muzikanti přiznali své nadšení z české metropole a dodali, že se k nám chtějí vracet častěji. Prý i kvůli pěkným českým dívkám.

7) The Rasmus se zařadily do dlouhé řady umělců, kteří sáhli po jednom z hitů legendární ABBY a natočili jeho coververzi. V jejich případě se jedná o hitovku S.O.S., která vyšla koncem září. Ačkoliv písničku nahráli doma v Helsinkách, k dalším jejím úpravám a mixážím došlo v Berlíně, protože skladba je součástí hitové kompilace Come Together, která vyšla v Německu.

8) Za většinu textů kapely stojí zpěvák Lauri. I když to, co píše, zní často depresivně a pochmurně, on sám tvrdí že v hloubce textů můžeme najít mnoho optimismu a skvělé nálady. "Když například zpívám o smrti, nemyslím tím smrt fyzickou," vysvětlil Lauri. "Jde spíše o konec nějakého období, o nutnost jít dál a začít se vším znovu. A právě proto považuji své texty spíše za pozitivní než pochmurné a smutné."

9) Lauri je miláčkem všech fanoušků, ale sám tvrdí, že nesnáší takové, které zajímá jen jeho vzhled a kteří se šťourají v jeho soukromý. Přesto na sebe prozradil pár pikantností. Jeho tělo zdobí například dvě tetování: nápis Dynasty na pravém předloktí a obrázek Björk na levém rameni. Jako jediný z člénů kapely není krátkozraký. Je ale ze všech nejstarší a nejmenší. Kvůli prohrané sázce se jednou líbal s Eerem.

10) Ačkoliv alkohol, divoké večírky a spousta žen a dívek bývají u tvrdých rockerů na denním pořádku, The Rasmus jsou výjimky. "Alkohol před vystoupením je u nás tabu," tvrdí leader kapely Lauri. "Ani po koncertu nepořádáme v hotelovém pokoji žádné ulítlé mejdany. Jsme takoví slušňáci. Jen v šatně je po nás občas nepořádek. Tak moc lišit se přeci nemůžeme..."

11) I když původní informace uváděly, že nová deska The Rasmus vyjde možná už koncem letošního roku, opak je pravdou. Úspěch Hide From The Sun je natolik velký, že diář The Rasmus je stále doslova zaplněn koncerty po celém světě. Do nahrávajícího studia se tedy kluci zavřou až začátkem příštího roku a dost možná v létě nás potěší svojí další peckou.


Music & Mobile ?/2006