Jdi na obsah Jdi na menu
 
Obrázek “http://musicserver.cz/img/14797.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Žili byli čtyři kamarádi z Helsinek. Už na škole založili kapelu a když jim to začalo šlapat, objevil se vydavatel, jehož snahám o výdělek tahle pohodově nevázaná muzika se značkou The Rasmus dokonale vyhovovala. Ideální parametr pro teenagery dostal příležitost v roce 1994. Od té doby uplynulo hodně vody ve Vltavě a do českých zemí se skandinávská parta masově prodrala až v roce 2003 díky rádiovému singlu "In The Shadows". Nové album, tentokrát s pořadovým číslem sedm, už svým názvem naznačuje, že se za ty dva roky tolik věcí nezměnilo. Jmenuje se totiž "Hide From The Sun".

A není to vůbec špatně, kapela nabrala už na začátku dobrý kurs a díky tomu by teď mohla být označena titulem Mistři nálad. Ano, tuhle disciplínu zvládají The Rasmus bravurně. Perfektně zpracovaná kombinace aranžérských postupů je postavená na základech předchozího úspěchu. Chvílemi se ale jaksi nedaří opustit šablonu, podle níž zní každá z jedenácti skladeb podobně jako ta předchozí. Když si pak souběžně naladíte třeba muziku skupiny Green Day, uvědomíte si, že kytarový svět se vlastně zase tak výrazně neliší. Ať už hrajete ve Státech, nebo Skandinávii, budete používat podobných prostředků k dosažení cíle. Rozdíl je právě v náladě a dílčím provedení. Lauri, Fero, Aki a Pauli tohle ovládají, evropskou konkurenci pokládají na lopatky, přesto něco málo chybí. Možná jeden výraznější hit. Finská kapela nestojí na místě, to asi ne, jenom je po všech těch úspěších vývoj trochu pomalejší, nebo, přívětivěji řečeno, pozvolnější. Může to být i vzkaz: "Jdeme stejnou cestou jako ostatní, ale zůstáváme sví." A taky to může být vyjádření typu: "Jsme dobrý a nevíme jak dál." Ach jo, jak se v tom vyznat, že? No, nebudeme to komplikovat.

Takže resumé: The Rasmus napsali solidní sedmou kapitolu svého hudebního příběhu. Kolekce "Hide From The Sun" přináší řadu vydařených titulů. "Shot", "No Fear", parádní "Last Generation", "Keep Your Heart Broken" či "Don't Let Go" a některé další potěší nejenom rockové, ale i popové publikum. Jedná se o ideální žánrový kompromis, který neuráží. Přesto srazím jeden bod v celkovém hodnocení. Za potíže, jaké mi při přehrávání přidělal software nazvaný "Rasmus Player". To už nikdy víc!

CD k recenzi poskytlo vydavatelství Universal
Album: The Rasmus - Hide From The Sun

Hodnocení: 6/10
Celkový čas: 44:49
Skladby: Shot, Night After Night (Out Of The Shadows), No Fear, Lucifer's Angel, Last Generation, Dead Promises, Immortal, Sail Away, Keep Your Heart Broken, Heart Of Misery, Don't Let Go


Zdroj:musicserver.cz